Miło mi przekazać w Państwa ręce kolejny, wiosenny już numer „VetPersonelu”. Niezmiernie cieszy zarówno mnie, jak i cały zespół redakcyjny, pozytywny oddźwięk ze strony naszych Czytelników. Myśl, że wypełniamy niszę rynkową i możemy tworzyć czasopismo przydatne w codziennej pracy średniego personelu, dodaje nam energii do poszukiwania i publikacji tematów trafiających w Państwa oczekiwania. Wokół wiosna, dlatego w niniejszym numerze „VetPersonelu” poświęciliśmy więcej uwagi problematyce pasożytów, głównie kleszczy – zakażeń przez nie wywoływanych, metod zapobiegania ukąszeniom i sposobów usuwania tych osobników ze skóry zwierzęcia. W dziale Vet-Asysta znajdą Państwo artykuły na temat prawidłowego podawania płynów oraz przygotowania sali operacyjnej przed zabiegiem. Z kolei w Vet-Rehabilitacji zamieszczamy materiał dotyczący rehabilitacji po rekonstrukcji więzadła krzyżowego doczaszkowego oraz edukacji właściciela na temat przeprowadzania ćwiczeń w domu. Dział Vet-Pielęgnacja traktuje o problemach dotyczących rozczesywania zwierząt i suszenia sierści w salonie pielęgnacji, ponadto publikujemy pierwszy z cyklu artykułów dotyczących zasad BHP. W tym numerze „VetPersonelu” znajdą również Państwo wywiad z Elizą Tomczak – prezesem Polskiego Stowarzyszenia Groomerów. Dołożyliśmy starań, aby tematy bieżącego wydania były dla Państwa interesujące i obfitowały nie tylko w wiedzę merytoryczną, ale w najnowsze doniesienia z branży oraz relacje z konferencji i targów.
Webinaria dla techników weterynarii, Master Grooming Show w Tarnowie Podgórnym, Obchody 25-lecia dogoterapii - te i inne informacje właśnie tutaj!
Powodem płynoterapii może być odwodnienie, konieczność wypełnienia łożyska naczyniowego lub nasilenie/wymuszenie diurezy, wyrównanie zaburzeń elektrolitowych i zachwiań gospodarki kwasowo-zasadowej.
Na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów do zwalczania pasożytów zewnętrznych u psów i kotów. Należą do nich obroże, szampony, spray’e, pudry oraz spot-on.
W obecnych czasach powstaje coraz więcej dużych, dobrze zaopatrzonych klinik weterynaryjnych wyposażonych w sale operacyjne. Istnienie i funkcjonowanie tego typu ośrodków związane jest z posiadaniem zgranego zespołu osób, w którym każdy zna swoje obowiązki i solidnie się z nich wywiązuje.
Więzadło krzyżowe doczaszkowe (LCC – ligamentum cruciatum craniale) należy do najważniejszych stabilizatorów biernych stawu kolanowego, a jego naderwanie lub zerwanie bywa częstą przyczyną kulawizny kończyny miednicznej u psów.
Fizjoterapia to całościowe spojrzenie na pacjenta. Oznacza to, że musimy zdać sobie sprawę ,iż poprzez uszkodzenie konkretnego aparatu ruchu mamy do czynienia również z ewentualnymi powikłaniami dla całego układu.
Wydawać by się mogło, że porządne wyczesanie, wykąpanie i wysuszenie psa to sprawa bardzo prosta. Nic bardziej błędnego.
Podczas pracy w naszym zawodzie mogą spotkać nas różnego rodzaju zagrożenia.
Noworodki psów w odróżnieniu do innych gatunków zwierząt są relatywnie mało dojrzałe i po urodzeniu wymagają stałej opieki w zakresie żywienia i pielęgnacji. Opiekę tę w pierwszym okresie ich życia sprawuje matka, a w przypadku osieroconych osesków – człowiek.
Zadając pytanie moim klientom w jaki sposób wybrali szczeniaka w odpowiedzi słyszę: „Szczeniak wybrał nas, jako pierwszy do nas podbiegł i tak już zostało”.
Zwierzęta łączą się w grupy, gdyż ułatwia im to zdobywanie pożywienia, opiekę nad młodymi i obronę terytorium. Aby taki zespół przetrwał potrzebny jest jakiś system, który będzie zapobiegał nadmiernej wewnętrznej agresji.
Odpowiednia budowa, cykl życiowy i sposób żerowania kleszczy sprawiają, że są one doskonałymi przenosicielami pierwotniaków, bakterii, riketsji i wirusów.
Organizacja pracy w szpitalach weterynaryjnych jest zróżnicowana. W tym artykule Przedstawiony zostanie dzień pracy polskiego technika weterynarii na podstawie szpitala w Centrum Zdrowia Małych Zwierząt MULTIWET.
Pamiętając o tym, że koń jest zwierzęciem płochliwym, a my, technicy mamy być wsparciem dla lekarzy, chciałabym podpowiedzieć, co robić, by być pomocnym, a nie przeszkadzać w codziennej pracy lekarzy w szpitalu dla koni.
Wizerunek w internecie jest istotnym elementem funkcjonowania gabinetu czy kliniki na rynku. „Kogo nie ma w sieci ten nie istnieje” – to prawda, pod jednym warunkiem: że ten wizerunek jest uczciwy, zgodny z rzeczywistością.
Rodzajem odpowiedzialności, jaki dotyczy personelu pomocniczego lekarzy weterynarii, wykonującego swoją pracę głównie w zakładach leczniczych dla zwierząt jest odpowiedzialność karna.
lek. wet. Piotr Derkowski i dr n. wet. Jerzy Gawor, właściciele Kliniki Weterynaryjnej „Arka” w Krakowie, specjalnie dla redakcji „Vet Personelu”wypowiadają się na temat istotnej roli techników weterynarii.
Groomer został oficjalnie wpisany na listę zawodów na mocy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 r. Jednak już wcześniej stawał się coraz bardziej popularny. Z Elizą Tomczak – groomerem, kynologiem i Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Groomerów – na temat groomingu w Polsce i zagranicą rozmawia Anna Śmigielska.
Spotkania branżowe w 2012 r.
24-26 lutego w Poznaniu miłośnicy zwierząt i osoby związane z rynkiem zoologicznym miały możliwość spotkać się na organizowanych po raz drugi targach Animal Market.
W dniu 15.01.2012 r. odbyła się konferencja „Medycyna Behawioralna Kotów” zorganizowana dla lekarzy weterynarii, studentów medycyny weterynaryjnej i miłośników tematu.
Na początku stycznia tego roku odbył się czterodniowy kurs „ABC Leczenia Koni, moduł II”, zorganizowany w ramach projektu „Kadry Przemysłu Konnego w Województwie Mazowieckim”. Do napisania krótkiej relacji z kursu skłoniła mnie chęć rozpropagowania wśród techników weterynarii tej fantastycznej formy samokształcenia i pogłębiania wiedzy.
Hill’s Pet Nutrition w 2011 roku rozpoczął projekt „You can make a difference”, którego celem jest wyróżnienie osiągnięć lekarzy, techników, pielęgniarek oraz uczniów i studentów weterynarii.